-ben kimim-

sırt çantası

25 yaşında metalurji ve malzeme mühendisi, Antepli bir adamım. 2014 yazında “Work & Travel” programı ile Amerika‘ya gittim. Eğlence, alışveriş ve “değişiklik olur” kafasıyla gittiğim Amerika’dan 4 ay sonra döndüğümde bu “değişiklik“in, hayata olan bakış açıma farklı bir yön vereceğinin farkında değildim. Devam eden aylarda bir “yurt dışı merakı” boy göstermeye başladı. Çocukluk arkadaşımla birlikte bulduğum ucuz uçak bileti sayesinde düşük bütçeli bir Balkan gezisi planladım. Bütçe kısıtlı olduğu için otel yerine hostel’de kaldım yeri geldi CouchSurfing ile tanımadığım insanların evinde ücretsiz kaldım. Restaurant’dan değil de sokakta esnaftan yedim. Otobüs kullanmadım yeri geldi otostop ile seyahat ettim. Çoğu insanın rezillik olarak burun kıvıracağı şeylerden zevk aldığımı, aslında yolda olmanın ne kadar da güzel bir şey olduğunu farkettim. 22 gün süren bu gezide 6 ülke ve 17 şehir görüp döndüğümde bu “yurt dışı merakı” kendisini artık gezi ruhuna bırakmıştı. Gittiği yerlerde turistik mekanlarda fotoğraf çektirip devam eden birisi olmaktansa; oranın insan profilini, sosyal ve sosyoekonomik ilişkilerini ve aile yaşantılarını inceleyen bir adam olmuştum. Bir şehrin meydanında bulunmaktansa ara sokaklarda kaybolup o şehrin gerçek kültürünü hissetmeyi tercih ediyorum. Yurt dışında “backpacker” olarak bilinen ve ülkemizde de yeni yeni oturmaya başlayan “sırt çantalı” ruhunu içimde hissediyorum. Sırt çantası benim için özgürlük kelimesini tarif ediyor.

İçimde gitgide büyüyen bu “gezi ruhu” beni 2015 yazında tekrar Amerika‘ya savurdu. 4 ay boyunca çalışıp para kazandım. Bu para ile materyalist isteklerimin hepsinden sıyrılarak kendimi dünya turuna attım. Çok cüzi bir miktar ile önce Uzak Doğu ülkelerini ardından Güney ve Orta Amerika‘yı gezdim. Benim için hayalden öteye gitmeyecek bir adımı gerçekleştirmiştim artık. Şimdi ise yepyeni ufuklara doğru göz kırpıyorum.

Hayat bir şekilde akıp geçiyor, günün birinde geriye dönüp baktığımda yıllarını sadece ev-iş arasında geçirmiş birisi olmak istemiyorum. Dünya’da binlerce güzellik binlerce heyecan varken bunları görmezden gelemem. Siz de gelmeyin!

kişisel blog’um: SuleymanErdem.com 

“fotoğraf Ekim/2015’te Akyaka’da çekilmiştir”

#nofilter