Miami, Florida (FL)

DSC_1437

Amerikan sineması ve televizyonu sayesinde popüler hale gelenDSC_1439 turizm merkezi Miami‘den bahsedeceğim. Şehir ABD‘nin en güneyinde bulunan Florida eyaleti sınırları içerisinde yer alıyor. Konum olarak Texas‘ın Brownsville şehri ile aynı enlemde bulunsa da Florida, Key West şehri ile daha da güneye uzanıyor.

“… işte Sibel Can’ın Miami’deki evi!” başlıklı magazin haberleriyle belli dönemlerde bilinçaltımıza yerleşmiş olan bu şehir, doğal güzellikler ve modern yapısıyla dikkat çekiyor. Bir yanda şık kumsalları, palmiye ağaçları ve hindistan cevizleriyle var olurken, öte yanda gökdelenlerle dolu lüksün aktığı bir yaşantı söz konusu. Öncelikle şunu belirtmek gerek; Latin Amerika‘ya yakınlığından ötürü şehrin 70%’ine yakını İspanyolca konuşuyor. Bu yüzden yerel halk kendi dillerinde işlerini düzgünce yapamadıkları için şikayet bile ediyorlar. Ben denk gelmedim ama şehirde yaklaşık 5000 Türk vatandaşı yaşıyormuş.

DSC_1460Bu şehre dair beklentilerini biraz normal seviyeye indirmem gerek çünkü şehrin, medya kanalı ile yıllardır bilinçaltımıza pompalanmış büyük bir şöhreti var. “O kadar da değilmiş” dedirtmişti. Yolda yürürken mekanlardan resmen peşine takılıp seni içeriye sokmak için çaba sarfeden insanlar, Eminönü‘nü anımsatmıyor değil. Alışveriş için bir tık pahalı olduğunu söyleyebilirim. Yemek olarak geleneksel bir şey bulmak zor, o yüzden ya Meksika Mutfağı‘na ya da klasik fast food‘a bel bağlayacaksın. Düşük bütçe ile gidenler için Subway her zaman hayat kurtarır.

Ben havalimanından araç kiralamıştım. Bu bölgeyi gezmek için sen de mutlaka araba kiralamalısın, en rahat ve en ucuz yöntem budur. Bizim Türk ehliyetinin uluslararası geçerliliği olduğundan Amerika’da rahatça kullanabilirsin.

Gezecek yer olarak; Lincoln Road Mall denilen alışveriş DSC_1492caddesinde mutlaka turlamalısın. İnsan profilini incelemek için fena bir yer sayılmaz. Miami’nin İstiklal Caddesi olarak nitelendirilebilir. Araba kiralarsan eğer Key West ve Orlando şehirlerine gitmeni öneririm. Ben Orlando’ya gitmiştim. Vakit sıkıntısı yüzünden Key West’e gidemedim ama bir gün gideceğim! İlgin olmasa bile gidilecek yerlerden bir tanesi de NBA‘in, taraftarı olduğum takımı Miami Heat‘in sahası American Airlines Arena. Ben gittiğimde takım içeride antrenman yapıyordu bu yüzden almadılar fakat o dönem Heat forması giyen Lebron James‘e bu kadar yakın olma hissi bile beni heyecanlandırmıştı. Arena’nın altında açık olan mağazadan hatıra niyetine forma, top gibi şeyler alabilirsin.

DSC_1670Miami, aynı zamanda dünyanın en büyük limanlarından birisine sahip. Buradan Cruise Ship denilen devasa yolcu gemileriyle günübirlik, haftalık ya da 10 günlük gibi turlara katılarak yakınlarda bulunan Bahamalar, Karayipler gibi ada ülkelerine gidip mükemmel zaman geçirebilirsin.

Şehre en kolay ulaşım hava yolu. İki tane hava limanı bulunuyor bunlardan birisi Miami International Airport ötekisi de Fort Lauderdale Airport. Amerika iç hatları kullanarak geleceksen Fort Lauderdale için diğerine göre daha uygun uçuşlar bulabilirsin. Miami International’a ise ülkemizden her gün direkt uçuş var.

DSC_1452

Hayat Kurtarır: Eğer bütçen kısıtlıysa veya kalacak yer bulamadıysan bizzat kendi kullandığım yöntemi öneriyorum. Yasa gereği ABD sınırları içerisinde sana ait bile olsa araba içerisinde uyumak yasaktır. Polis gördüğünde ceza keser ki orada böyle şeylerin şakası yok. Bu yüzden kiraladığın arabayı, diğerine göre daha yakın havalimanı olan Fort Lauderdale‘a sürüyorsun. Otoparka girip günlük ücret olan $17 ödüyorsun ve herhangi bir bloğun en üst katına park edip araç içinde uyuyorsun. Kiralama masrafı düşük olduğundan güzel bir jip, yakıt masrafları da çok düşük olduğundan tüm gece boyunca açabileceğin klima ile güzel bir uyku çekiyorsun.

Toplam maliyet = $17.

Miami‘de güzel bir tatil geçireceğine inanıyorum ama çok büyük beklentiler içerisine girmezsen maksimum haz elde edeceksin bunu unutma! İyi gezmeler.

Be first to comment