Washington DC

rrr

washington beyaz sarayWashington DC, Amerika’da gezerken yüksek zevk aldığım yerlerden bir tanesiydi. Hiçbir eyalete bağlı olmayan bu kentte nüfusun çoğunluğunu Afro-Amerikanlar oluşturuyor. DC kelimesinin manası District of Columbia yani Kolombiya Bölgesi şeklinde geçiyor. Hiçbir eyalete bağlı olmamasının sebebi de başkentin o eyalete ayrıcalıklı imkanlar sağlayacağı düşüncesi olmuş.

Ben esasında başkente gezmekten öte bir etkinlik için gitmiştim. Tour 2014 kapsamında FedEx Arena‘da Manchester United – Milan futbol maçı vardı. Ocean City ile arasında 3 saatlik bir mesafe olduğundan sabah erken saatlerde çıktığımızdan öğleden önce oradaydım ama maç saatine kadar çok boş vaktim vardı. Bu boşluğu da Beyaz Saray ve Washington Monument çevresinde inşa edilmiş müzeleri gezerek değerlendirdim. Hayatımda girdiğim en sağlam müzelerdi ve saatlerce ayaklarıma kara sular ininceye kadar gezmeme rağmen henüz yarısını gezebilmiştim. En güzel yanı ise tüm bu müzelerin ücretsiz olması. Müzelerde bi’çok yeni ve ilginç şeyler gördüm inanılmaz eğlendim. Aralarında en çok ilgimi çeken ise “National Air and Space Museum” oldu çünkü burada bugüne dek üretilmiş uçak ve uzay araçlarından oluşan bir zaman tüneline giriyorsunuz. İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan uçakların kokpitlerinden tour 2014 manchester united milan footballtutun da aya gönderilen Apollo’nun parçaların ve ordan getirilen toprak örneklerine kadar çok fazla ilginç şey vardı ve oradan çıkmak istemiyorsun. Washington Monument‘a da mutlaka çıkmanı tavsiye ederim. Yaklaşık 170 metre yüksekliğindeki bu anıta asansörle birkaç saniye içinde çıkıyorsunuz ve inanılmaz güzel bir manzara ile DC ayaklarınının altında kalıyor. Bu ve bunlara benzer, insan mumyalarının veya dinozor fosillerinin olduğu müzeler de var. Güzel bir gün geçireceğine eminim=)

Yemek olarak yerel bir lezzet bulman zor olacaktır çünkü pek kültürel bir lezzet olduğunu söyleyemem. Subway, Mc Donalts gibi fast food ürünleriyle geçiştirmen hem bu dükkanlar her köşe başında bulunduğundan ulaşım ve vakit açısından kolay olacaktır hem de ucuz oldukları için bütçeni sarsmayacaktır.

Benim çok aşırı vaktim olmadığı için kısıtlı bir alanı görme şansım oldu bu yüzden yeterince DC’yi betimleyemiyorum ama Ocean City‘deki tatil havası ve salaşlığın ardından bana bu resmiyet kokan takım elbiseli insanların olduğu şehir garip gelmişti.

Ulaşım olarak şehirde 3 adet hava limanı bulunuyor bunlardan en büyüğü IAD kodlu olan Washington Dulles Airport. Ben Amerika’ya ilk giderken İstanbul‘dan IAD’ye inmiştim. Amerika iç hatlar için burayı kullanırsan daha uygun biletler bulabilirsin. Avrupa’da bile kolay kolay denk getirilemeyecek bir futbol maçı ile birlikte Amerika’nın başkenti, hayatımda unutamayacağım güzel günlerden birisiydi, sana şimdiden iyi gezmeler=)

Be first to comment